Hüppa menüü juurde Hüppa otsingu juurde

Meediakajastus

Paldiski saab teistmoodi elektrijaama. BNS/Postimees, 23.08.2018
Paldiskisse planeeritakse 500-megavatist pumphüdroakumulatsioonijaama, mis võib ehitamiseks vajalikud kooskõlastused saada 2020. aasta alguseks, loodab 350 miljoni eurose projekti eestvedaja Peep Siitam Energiasalv Pakri OÜ-st.
Loe edasi

Uue elektrijaama rajaja: toodame elektrit ikka kodumaal, jätame selle Skandinaaviast sisse ostmata. Delfi Ärileht, 04.04.2018
Elektritootjate ja- tarbijate ühistu Team Paldiski juhataja Peep Siitam selgitab, miks oleks Pakri rannikule vaja ehitada veealune hüdroakumulatsioonijaam, kuidas seal toodetav elekter mõjuks Eesti energiahinnale ja kas uus elektrijaam vajaks ka riiklikku toetust.
Loe edasi

Amet kinnitas Paldiskisse pumpjaama ehitamise mõjuhinnangu. BNS, 17.07.2017
Tehnilise järelevalve amet (TJA) kinnitas Energiasalv Pakri OÜ Paldiski ligikaudu 350 miljoni eurot maksma mineva pump-hüdroakumulatsioonijaama keskkonnamõju hindamise programmi (KMH).
Loe edasi

Arendajad soovivad pumpelektrijaama rajada hoopis Paldiskisse. BNS 23.05.2016
Energiasalv OÜ on loobumas 350 miljoni eurose pumphüdroakumulatsioonijaama (PHAJ) rajamise kavandamisest Jõelähtme valda Muugale, selle asemel proovib ettevõte algatada PHAJ detailplaneeringut Paldiski linnas.
Loe edasi

Arendajad: bürokraatia pidurdab Muuga pumpelektrijaama arendust. Postimees 24.11.2015
Kuni 350 miljonit maksva Muuga pumphüdroakumulatsioonijaama arendajate sõnul seisab ehitus eelkõige Jõelähtme vallavalitsuse ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi taga, millel puudub huvi detailplaneeringut ja keskkonnamõjude hindamist (KMH) kiirkorras menetleda.
Loe edasi

Muuga sadamasse rajatakse siinmail ainulaadne elektrijaam. Äripäev (Tööstus), 19.03.2013
Kõik teavad, et tuul kord pu­hub, kord ei puhu. Seda tõ­siasja on kasutatud tuuleenergiatootmise süüdistami­seks ebastabiilsuses. Prob­leem on lahendatav pump-hüdroakumulatsioonijaama abil.
Loe edasi

Elekter vee alt: uus elektrijaam maksab 320 miljonit eurot. Delfi Forte, 17.01.2013
Peetud on ka läbirääkimisi võimalike investoritega, kuid midagi kindlat saab öelda pärast detailplaneeringu kehtestamist, ütles BNS-ile Energiasalvejuhatuse liige Lembit Vali.
Loe edasi

Ministeerium soovib Muuga veealusele elektrijaamale hoonestusluba. BNS, 17.01.2013
Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium kavatseb esitada ettepaneku hoonestusloa andmiseks AS Tallinna Sadama ja OÜ Energiasalve koostöös plaanitava pump-hüdroakumulatsioonijaamale (PHAJ) ja selle tarbeks rajatavale kunstlikule saarele.
Loe edasi

Pump-hüdroakumulatsioon elektrijaama roll elektrisüsteemis. Tuuleenergia blogi, 03.01.2013
Elektri salvestamise vajadus kasvab seoses muutuva ja raskesti etteplaneeritava tootmise osakaalu kasvuga elektrisüsteemis. Kasutuses ja arendamisel on erinevad elektri salvestamise tehnoloogiad (vt joonist), sealjuures on suure energiasüsteemi tasakaalus hoidmiseks suur elektri salvestamise maht väga oluline. Kõige levinum ja sealjuures väga suure mahtuvusega on pump-hüdroakumulatsioon elektrijaamad (PHAJ).
Loe edasi

Kanal 2 “Keskkonnanädal”, 11.12.2011
Keskkonnaamet kiitis 2011 aasta augustis heaks Muuga pump-hüdroakumulatsioonijaama detailplaneeringu keskkonnamõjude strateegilise hindamise programmi. Sellest lähtuvalt hakkab OÜ Energiasalv planeerima Muuga lahte hüdrojaama ehitamist. Pumpa kasutatakse tuuleenergia genereerimiseks elektrivõrku. Kuna tuulest saadav energia on ebastabiilne, siis aitab hüdropumbajaam tuuleenergiat akumuleerida ja toota elektrit 80% kasuteguriga.
Vaata edasi: Keskkonnanädal dets 2011

Aga mis siis saab, kui tuult ei ole. Tuuleenergia blogi, 05.12.2011
Üks sagedamini esitatavam küsimus seoses tuuleenergiaga on: „Mis siis saab, kui tuult ei ole?“. Tuul tõesti ei puhu kogu aeg ning on nii nagu elektri tarbiminegi muutliku iseloomuga, kuid see ei ole takistuseks tuuleenergia arengule. Tuule heitliku loomusega toimetulemiseks ehk energeetikute keeles balansseerimiseks, tasakaalustamiseks või reguleerimiseks on energiasüsteemil mitmeid võimalusi ning arvestades tuuleenergia tasuta ressurssi tasuvad need end üldjuhul ära.
Loe edasi

Kui tuult on liiga vähe või palju. Tuuleenergia videoblogi, 20.09.2011
Energiasalv OÜ juhatuse liige Lembit Vali räägib tuuleenergia videoblogis mis juhtub energiasüsteemis siis, kui tuult on liiga vähe ning elektrituulikud seisavad või siis, kui tuulikud toodavad rohkem kui hetkel tarbijate poolt nõudlust on.
Vaata klippi

Muuga pump-elektrijaama projekti avalik arutelu toimub detsembris. BNS, 17.11.2010
Avalik arutelu OÜ Energiasalv projekti üle rajada Muuga sadamasse kuni 500-megavatise võimsusega pump-hüdroakumulatsioonijaam mitmesaja meetri sügavusele graniidikihi sisse toimub 9. detsembril.
Loe edasi

Jõelähtme vallaleht: Pumphüdrojaamaga tutvumas. Arvo Olek, Jõelähtme vallaleht, oktoober 2010
Käisin OÜ Energiasalve poolt korraldatud reisil Norras tutvumas pump-hüdrojaamadega. Reisist võtsid osa elektrimajanduse- ning keskkonnaspetsialistid ja kohaliku omavalitsuste esindajad. Eesmärgiks oli teada saada, millised on meie valda plaanitavale elektrijaamale analoogilistel tööpõhimõtetel töötavate pumphüdroelektrijaamade tehnilised ning majanduslikud võimalused ja tingimused.
Loe edasi

Energiasalv plaanib elektrijaama tarbeks Muuga lahte kunstsaart. BNS 23.08.2010
Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium teatas, et kavatseb algatada hoonestusloa menetluse seoses AS-i Tallinna Sadam esitatud taotlusega mereveel töötava maa-aluse pumphüdroelektrijaama ja kunstliku saare rajamiseks Muuga lahte. Tallinna Sadam taotleb hoonestusluba elektrijaama arendava ettevõtte Energiasalv OÜ nimel.
Loe lisa

Pumphüdro-akumulatsioonjaam – Eesti Nokia? Lembit Vali, Elektriala 4/2010
Lembit Vali kirjutab Elektrialas, et elektrisüsteemi töökindluse eest vastutaval võrguettevõtjal peab elektri tootmise ja tarbimise vahelise tasakaalu saavutamiseks olema kasutada kiirelt reageerivaid tootmisseadmeid elektritootmise suurendamiseks või vähendamiseks. Eestil on oma olusid arvestades vaja siin välja töötada “oma Nokia”.

Keskkonnasõbralik lahendus, mis aitaks tagada energiasüsteemi töökindluse. Lembit Vali, Keskkonnatehnika, 04/2010
Selle aasta alguses ilmus Eesti Päevalehes Andres Reimeri artikkel „Tallinna külje alla kavandatakse enneolematut hüdroelektrijaama“. Kas „enneolematu“ on tõesti kavandatav pumpejõujaam e pumpe-hüdroelektrijaam või meie elektrisüsteem, mille töökindluses ei saa viie-kuue aasta pärast enam kindel olla?
Loe lisa

Riigikogu Toimetised: Eesti Energia eile, täna ja homme. Lembit Kaljuvee, 28.06.2010
Loe siit: Riigikogu Toimetised

Vikerraadio Reporteritund
07.06.2010 Vikerraadio eertis kõlanud  saate Reporteritund seekordseks peamiseks arutlusteemaks oli graniit ja selle kaevandamine Eestis. Saatest võtsid osa OÜ Maardu Graniidikaevandus ja OÜ Energiasalv osanik Peep Siitam, Jõelähtme vallavanem Andrus Umboja, Keskkonnaministeeriumi asekantsler Olavi Tammemäe, Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi energeetikaosakonna juhataja Lauri Tammiste ning Maanteeameti peaspetsialist Mart Sepp. Vestlusringi juhtis Arp Müller.
Loe lisa

Elektritootmine vajab uusi toetusi. Peep Siitam, Eesti Ekspress 23.04.2010
Oleme kogu taasiseseisvusaja olnud elektripeo osalised samamoodi nagu mõned aastad tagasi laenupeol. Laenupeo pohmelli ravime ehk veel mõne aasta, “elektripohmell” aga kipub tulema pisut pikema ja sügavama mõjuga.
Loe lisa

Huvitav lahendus: Eesti arendab unikaalset hüdroakumulatsioonijaama. Lembit Vali, Inseneeria, märts 2010
Lembit Vali kirjutab Inseneerias, et Eestisse planeeritakse rajada reguleer-, tipu- ja avariielektrijaam, mis toodab elektrit merevee üles- ja allaliikumisel vabanevast energiast, kusjuures kõrguste vahet ei tekitata mitte mäge, vaid maa-alust kaevandust rakendades. Kavandatav 500 MW võimsusega hüdroakumulatsiooni-elektrijaam tuleb unikaalne terves maailmas.
Loe lisa

Kindlustus energiasüsteemile. Lembit Vali, Äripäev, 17.02.2010
Lembit Vali kirjutab Äripäevas, et Eesti vajab oma energiasüsteemile elukindlustuspoliisi – töökindluse garantiid. “Eesti energiasüsteem on tulevikku vaadates üsna ebakindel, sest puuduvad sobilikud elektrijaamad, mis tagaks elektrisüsteemi töökindluse ja tasakaalu. Meil pole oma avariireservjaamu, kiiresti käivituvaid üles- ja allareageerivaid elektrijaamu ega ka võimalust kaitsta oma elektriturgu hinna liigse kõikumise eest,” räägib Vali.
Loe lisa Äripäevast.

Arendaja liidaks kaks Jõelähtmele plaanitavat suurprojekti. BNS, 16.02.10
Energiasalv OÜ ja Vool OÜ juhatuse liige Peep Siitam ütleb intervjuus BNS-le, et mõistlik oleks Jõelähtme valda plaanitav maa-alune pump-hüdroakumulatsioonijaama ja samasse piirkonda kavandatud graniidikaevanduse projektid ühendada.  Siitam räägib BNS-ile, et kui arendaja OÜ Energiasalv rajab jaama Muuga sadamasse praeguste plaanide kohaselt, siis pole graniidikaevandust algselt kavandatud kujul põhjust teha, sest jaama infrastruktuuri hakataks kasutama ka graniidi kaevandamiseks.
Loe lisa

Maardu graniidikaevandus moondus pumpelektrijaamaks. Postimees, E24. 11.02.2010
Andrus Karnau kirjutas Postimehes, et Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi allkirjastas eelmisel nädalal alla Maardu graniidikaevanduse keskkonnamõjude aruandele, avades sellega tee hiigelprojektile Tallinna külje all.
Loe lisa

Tallinna külje alla kavandatakse enneolematut hüdroelektrijaama. Eesti Päevaleht, 07.01.10
Andres Reimer kirjutab Eesti Päevalehes, et Jõelähtme valda 200 meetri sügavusele maa alla graniidi sisse ehitatakse 500MW võimsusega elektrijaam.
Loe lisa

ABB sai Šveitsist 120 miljoni dollarilise tellimuse. Keskkonnatehnika, 07/2009
Juhtiv energeetika- ja automaatikatehnoloogia kontsern ABB sai Šveitsi ettevõttelt Kraftwerke Linth-Limmern (KLL) 120 miljoni dollarilise tellimuse seoses uue hüdroelektrijaama ja veehoidla rajamisega Ida-Šveitsi.
Loe lisa