PRESSITEADE: Energiasalv sai riigilt vesisalvesti tehnoloogia arendustegevusteks toetust

EASi ja KredExi ühendasutus eraldas rakendusuuringute programmi kaudu Energiasalvele 1,98 miljonit eurot Paldiskisse rajatava vesisalvesti Zero Terrain tehnoloogia arendus- ja rakendustegevusteks.

 

Energiasalve maa-alune Paldiskisse rajatav 500MW vesisalvesti on lahendus, mis võimaldab minna Eestil üle 100% sõltumatule taastuvenergiale ja tagab tulevikus tarbijatele tänasest madalama elektrihinna.

 

Eesti esimese suuremahulise vesisalvesti ehitamiseks on Energiasalv välja töötanud Zero Terrain tehnoloogia, mis võimaldab maailmas enim rakendust leidnud suuremahulist vesisalvestit ehitada piirkondadesse, kus see varasemalt tasase maapinna tõttu võimalik polnud.

 

Energiasalve tegevjuhi Peep Siitami sõnul saab taastuvenergia tootmise kiire areng kogu maailmas varustuskindlust ohtu seadmata majanduslikult kasulikult toimuda vaid tasakaalustava pikaajalise salvestusvõimekuse olemasolul.

 

„Lühiajaline salvestus ja erinevat tüüpi akud üksi elektrisüsteemi ilmastikust tingitud volatiilsust tasandada ei suuda. Riigi panus Paldiski vesisalvesti ja Zero Terrain tehnoloogia arendusse on meie jaoks oluline, sest ilma pikaajalise salvestuseta taastuvenergia ei ole jätkusuutlik,“ selgitas Peep Siitam.

 

Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse energeetika-ala taastuvenergia eksperdi Arbo Reino sõnul arendab Energiasalv suuremahulist energia salvestustehnoloogiat, mis võimaldab Eestil laialdasemalt taastuvenergiale üle minna. „Sisuliselt on tegemist sügavale veekogu alla rajatava veemahutiga hüdroelektrijaamaga, mida saab kasutada ka pumplana. Vett maa-alusest mahutist üles pumbates talletatakse tuule- ja päikeseenergia ülejääk päevadeks või isegi nädalateks ning kui tuul ei puhu, siis töötab see elektrijaamana kasutades tootmiseks varem üles pumbatud vett. Sellist tehnoloogilist lahendust on võimalik ka teistele riikidele eksportida,“ selgitas Reino.

 

Paldiskisse rajatava vesisalvesti kontseptsiooni plaanitakse ka eksportida teistesse riikidesse.

 

„Vajadus pikaajalise salvestuse järele kogu maailmas on suur, aastaks 2040 on maailmas hinnanguliselt vaja 85-120 teravatt-tundi (McKinsey, 2021) pikaajalist salvestusmahtu, seetõttu on just nende huvi, kus siiani traditsioonilist vesisalvestust polnud geograafilistel põhjustel võimalik olnud rajada, meie tehnoloogia ja projekti vastu üsna suur“ selgitas Siitam.

 

Riigi poolt eraldatud 1,98 miljonit eurot läheb Paldiskisse loodava vesisalvesti ja Zero Terrain tehnoloogia arendus ja rakendustegevusteks, keskkonna jalajälje minimaalseks viimiseks, ehituse käigus uue maavara gneissi tooteks muutmiseks BAT (best available technology) meetodil  ning tehnoloogia ekspordiks riikidesse, kus siiani suuremahulist salvestust tänu geograafilistele piirangutele pole võimalik olnud rajada.

 

Energiasalvest

 

Paldiski vesisalvesti projekt on Euroopa Liidu ühishuviprojekt (PCI projekt). Strateegilise taristuprojektina on Energiasalve ettevalmistamist toetanud Euroopa Liidu Euroopa Ühendamise Rahastu (CEF). Energiasalve investorid on AS Alexela, Sunly AS, Vool OÜ, Combiwood OÜ, Warmeston OÜ ja Ronnivara OÜ.

 

Meediapäringud:

 

Hedwig Meidra

Kommunikatsioonijuht

Hedwig.Meidra@zeroterrain.com

Tel: +372 5059 104

Jaga seda postitust

Pealkiri

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

 

Integer efficitur condimentum ipsum, id porta lacus vestibulum et. Aenean quam nisi, consectetur ut feugiat non, dignissim fringilla velit. Etiam vitae dictum dolor. Nullam interdum, neque vehicula accumsan fringilla, orci libero fringilla sem, vel eleifend sapien tortor vel nisi. Ut ornare nibh at gravida vestibulum. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus. Praesent porttitor risus sit amet nisi molestie molestie. Sed lobortis, risus eget elementum mattis, orci neque congue libero, at egestas est purus in massa. Donec at mi condimentum, mollis dolor ut, pellentesque urna. Suspendisse potenti.