Ettevõtjad ja poliitikakujundajad nõustusid ÜRO kliimakonverentsil, et toimiva ringmajanduse loomisel on hädavajalik valitsuse proaktiivsus, sh investeeringuid toetavate raamistike loomisel.
Kuigi Põhjamaades on rohelise majanduse võimalikkus enesestmõistetav, on globaalselt vaja keskenduda ka sellele, kuidas kodanikele näidata, et ringmajandus on teostatav ning lisaks planeedi säästmisele peavad kaasnema sellega ka majanduslikud eelised, leiab endine president Kersti Kaljulaid. “Meie põhjanaabrid on selles osas maailmas esirinnas,” lisab Kaljulaid.
Euroopa suurima kliimaalase ärivõrgustiku MTÜ Climate Leadership Coalitioni tegevjuht Tuuli Kaskinen illustreerib Soome näitel, et kohaliku tasandi huvi saab tõsta maksustamise kaudu moel, et omavalitsustel avaneb võimalus teenida olulist kasumit. “Neid pannakse omavahel konkureerima tuuleparkide ja muude suurprojektide osas, motiveerides nii kohalikke kui ka avalikku sektorit,” lisab Kaskinen.
Siiski nendib Tuuli Kaskinen, et kuna turud juhivad rohelise ülemineku vajadust, peab seadusandlus kohe kaasas käima: “ka Soomes reageeritakse seatud kliimaeesmärke arvestades endiselt liiga aeglaselt.” Energiasalve tegevjuht Peep Siitam lisab, et oluline on ka balansi leidmine sotsiaalsete, majanduslike ja seadusandlike mõõtmete vahel. “Seda tasakaalu aitavad nutikad pilootprojektid leida.”
Kliimaministeeriumi asekantsler Kristi Klaas kinnitab, et Eestis on oluline nihe juba toimumas. “Kaks aastat tagasi oli meil minimaalne valmisolek minna kaasa Euroopa Liidu rohelise ülemineku eesmärkidega, siis alustasime aga arutelu kliimaseaduse üle. Isegi kui mõned ettevõtted ei soovi muutustega kaasa minna, peab valitsus looma toetava raamistiku, vastama küsimustele ja harima ülejäänud pooli,” kommenteerib Klaas ja kinnitab, et kevadeks ollakse kliimaseadusega sealmaal, et valitsus on valinud selge tee ja kõik lahtised küsimused saab läbi arutada, sh energiasalvestuse osas.
9. detsembril COP28 raames toimunud paneelide seas oli Eesti endise presidendi Kersti Kaljulaidi poolt juhitud arutelu rohetehnoloogia pilootprojektide olulisuse ja kaasnevate positiivsete mõjude osas. Osalejateks olid kliimaministeeriumi asekantsler Kristi Klaas, Energiasalve tegevjuht Peep Siitam ja Euroopa suurima kliimaalase ärivõrgustiku MTÜ Climate Leadership Coalition tegevjuht Tuuli Kaskinen.