Energiasalv astub esmakordselt üles ÜRO kliimakonverentsil COP28, esitledes ettevõtte poolt arendatavat Zero Terrain energiasalvestuse kontseptsiooni Paldiski pilootprojekti näol.
Taastuvenergia toetamine salvestusega on vajalik, kuna see hoiab tipuhinna madalana hetkedel kui tuul ei puhu ja päike ei paista. Energia salvestamine vesisalvestite näol on laialdaselt levinud, moodustades 95% kogu salvestusest üle maailma. Energiasalve maa-alune Paldiskisse rajatav 500MW vesisalvesti on lahendus, mis toetab Eesti üleminekut 100% sõltumatule taastuvenergiale ja tagab tulevikus tarbijatele madalama elektrihinna.
Energiasalve vesisalvesti unikaalsus seisneb selles, et võrreldes klassikaliste mägedesse rajatavate vesisalvestitega on ettevõtte loodud Zero Terrain tehnoloogia rakendatav ka tasasel pinnal, avades ukse laialdasele energiasalvestusele kõigis maailma piirkondades.
”Kliimaeesmärkide saavutamine nõuab suurt ühist pingutust, globaalselt on hädavajalik minna võimalikult kiiresti üle taastuvenergia allikatele. Kuid oluline on teha seda võimalikult targalt ning siinkohal on salvestus kõige optimaalsem lahendus,” sõnas Energiasalve asutaja ja tegevjuht Peep Siitam. “Plaanime esimese vesisalvesti ehitusega Eestis alustada 2024. aasta teises pooles, kuid meie tegevus ei piirdu vaid sellega. COP28 annab meile suurepärase võimaluse rääkida kliimaeesmärkide saavutamisele kaasa globaalsel areenil ning otsida võimalusi laieneda ka teistesse maailma piirkondadesse,” kinnitas ta.
Kliimaministeeriumi kantsleri Keit Kasemetsa sõnul on tänavuse COPi võtmesõnadeks senisest kolm korda kiirem taastuvenergia lahenduste kasutuselevõtt ja senisest kaks korda suurem energiasääst. “Energia panemine tallele on üks peamiseid tööriistu, kuidas mainitud eesmärke tööle panna: kaitsta end elektrihinna kõikumiste vastu ning võtta see kasutusele siis kui seda kõige rohkem vaja on. Iga kodanikku huvitab, kuidas energiat mõistlikult ja vastutustundlikult majandada ning ühes salvestuslahendustega on need teemad tänavuse konverentsi põhifookuses,” kinnitab Kasemets.
Lisaks toob Energiasalv kolme paneeli kokku maailma energeetika spetsialistid ning valdkonnaga seotud poliitikud, et arutada energiasalvestuse rolli, võimaluste ja vajalikkuse üle rahvusvahelisel areenil. Teiste seas jagavad oma ekspertiisi Põhjamaade Investeerimispanga president André Küüsvek ja endine Eesti president Kersti Kaljulaid.
Zero Terrain tehnoloogial põhineva Paldiski vesisalvesti ehitusega alustatakse 2024. aasta teises pooles ja salvesti alustab tööd 2029. aastal.
Energiasalvest
2009. aastal arendustööga alustanud Energiasalve Paldiski vesisalvesti aitab Eesti energiasüsteemil toime tulla taastuvenergia juhuslike kõikumistega, suurendab varustuskindlust ja energiajulgeolekut, tagades stabiilsema ja usaldusväärsema elektrivarustuse. Energiasalve Zero Terrain Paldiski vesisalvesti projekt on ELi ühishuviprojekt (PCI projekt). Strateegilise taristuprojektina on Energiasalve ettevalmistamist toetanud Euroopa Liidu Euroopa Ühendamise Rahastu. Energiasalve investorid on AS Alexela, Sunly AS, Vool OÜ, Combiwood OÜ, Warmeston OÜ ja Ronnivara OÜ.