Energiasalve juht Lissabonis: Vesisalvestitel on energiajulgeoleku tagamisel oluline roll

Energiasalve tegevjuht ja asutaja Peep Siitam astus sel nädalal üles Euroopa juhtival energeetika konverentsil Lisbon Energy Summit & Exhibition 2024 Portugalis, kus rääkis vesisalvestite rollist energiajulgeoleku ja varustuskindluse tagamisel.

 

 

Energiasalv on konverentsil eestkõneleja pikaajalise salvestuse ning Zero Terrain salvestustehnoloogia rakendusvõimaluste tutvustamisel. Peep Siitami sõnul Euroopa liikmesriigid üldiselt mõistavad pikaajalise salvestuse üliolulist rolli taastuvenergiale üleminekul. “Tootmist ja tarbimist tuleb vaadata mitme erineva tootmis- ja tarbimisvõimaluse summana. Pikaajalisel salvestusel on selles mustris energiajulgeoleku tagamisel konventsionaalsete juhitavate võimsustega võrreldes pigem isegi olulisem roll,” selgitas ta. “Näiteks Eesti puhul vähendab ainuüksi Paldiski 500MW vesisalvesti traditsiooniliste juhitavate elektrijaamade võimsuse vajadust kuni 40% ulatuses,  alandades elektrihindu ja parandades samas varustuskindluse tagajana nii taastuvenergia kui konventsionaalsete elektrijaamade tasuvust,” ütles Siitam.  “See vähendab ka mistahes subsideerimisvajadust“ rõhutas ta.

 

Oma ettekandes rõhutas Peep Siitam selle teostumiseks ka erasektori investeeringute olulisust, mille aluseks on sobivad garantiimehhanismid. „Euroopa Liidu piiratud rahaliste vahendite tõttu ning tururegulatsiooni ebakindluse tingimustes on majandusühenduse ja liikmesriikide konkurentsivõime seisukohast kriitiline leida investeeringute tulukindluse saavutamiseks nii era- kui ka avalikule sektorile sobivad koostööformaadid ja garantiimehhanismid.“

 

Lisbon Energy Summit & Exhibition 2024  toimus 27.-29. mail 2024 Lissabonis, Portugalis. Tegemist on Euroopa juhtiva energeetikavaldkonna sündmusega, kus osales üle 3000 valdkonna eksperdi üle maailma, sh ministrid, poliitikakujundajad, projektiarendajad, investorid, energeetikaettevõtete juhid jt valdkonna eksperdid. Kolmepäevane tipptasemel strateegiline konverents keskendus Euroopa Liidu energiasüsteemi ülemineku kiirendamisele taastuvatel energiaallikatel põhinevale süsteemile ja energiajulgeoleku suurendamisele, mis on kooskõlas REPowerEU strateegia sätetega ja mis töötati välja vastuseks Venemaa sissetungile Ukrainasse 2022. aastal ja sellele järgnenud energiahindade tõusule ning tarnehäiretele.

 

Paldiskisse rajatav 500-megavatine maa-alune vesisalvesti on lahendus, mis aitab Eestil minna üle süsinikuneutraalsele elektritootmisele ja tagab tulevikus tarbijatele tänasest madalama elektrihinna. Energiasalve Zero Terrain Paldiski vesisalvesti aitab Eesti energiasüsteemil toime tulla taastuvenergia juhuslike kõikumistega, suurendab varustuskindlust ja energiajulgeolekut, tagades stabiilsema ja usaldusväärsema elektrivarustuse.

 

Energiasalvest

 

Paldiski vesisalvesti projekt Energiasalv on Euroopa Liidu ühishuviprojekt (PCI projekt). Strateegilise taristuprojektina on Energiasalve ettevalmistamist toetanud Euroopa Liidu Euroopa Ühendamise Rahastu. Energiasalve investorid on AS Alexela, Sunly AS, Vool OÜ, Combiwood OÜ, Warmeston OÜ ja Ronnivara OÜ.  

 

 

Lisainfo Lissabon Energy Summit & Exhibitioni kohta leiab siit.

Jaga seda postitust

Pealkiri

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

 

Integer efficitur condimentum ipsum, id porta lacus vestibulum et. Aenean quam nisi, consectetur ut feugiat non, dignissim fringilla velit. Etiam vitae dictum dolor. Nullam interdum, neque vehicula accumsan fringilla, orci libero fringilla sem, vel eleifend sapien tortor vel nisi. Ut ornare nibh at gravida vestibulum. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus. Praesent porttitor risus sit amet nisi molestie molestie. Sed lobortis, risus eget elementum mattis, orci neque congue libero, at egestas est purus in massa. Donec at mi condimentum, mollis dolor ut, pellentesque urna. Suspendisse potenti.