Energiasalve juht: paremad teed vähemate kuludega

Energiasalve juht Peep Siitam tutvustas neljapäeval, 11. aprillil Tartus toimunud Eesti Linnade ja Valdade päevadel Paldiskisse rajatava vesisalvesti rolli elektrisüsteemi väljakutsete lahendamisel ja teedele kuluvate rahaliste vahendite heaperemehelikumal kasutamisel.

 

“Taastuvenergia suurem kasutus elektrisüsteemides on vältimatu ja aina rohkem hoogu sisse saamas, pikaajalise elektrisalvestuseta pole see aga mõistlik. Pikaajaline elektrisalvestus pakub maailmas kinnitust leidnud praktikate kohaselt varustuskindluse vaates sama suurt kindlust kui gaasi-, tuuma- ja söejaamad või rahvusvahelised elektriliinid. Lisaks on pikaajalisel salvestusel oluline roll ületoodetud taastuvenergia kasutatavaks muutmisel ja soodsaima tipujaamana elektriarvete vähendamisel,” sõnas Energiasalve juht Peep Siitam.

 

Siitami sõnul ei ole varustuskindlus ja madalad hinnad tarbijale ainsad hüved, mida Energiasalv pakkuda suudab. “Energiasalve ehitamisel väljatakse 40 miljonit tonni uut loodusvara – gneissi, mis on omadustelt parem kui põhjanaabrite rabakivigraniit. Oleme alustamas oma projekti ehitusega ning uus loodusvara on juba käeulatuses,” ütles Energiasalve juht.

 

Üks hea näide, kus riik ja omavalitsused saaksid uut loodusvara kasutada, on teedeehitus. “Võttes kasutusele tugevama ja kestvama materjali, pikenevad sellest ehitatavate teede eluead ja vähenevad teedele tehtavad kulutused.  See tõstab Eesti ressursitootlikust ja hoiab tulevikus kokku riigi eelarvelisi vahendeid,” sõnas Siitam. 2023.aasta aruandes tõi Riigikontroll välja, et Eestis on tekkimas maavarade puudujääk, mis ei võimalda ilma uusi lubjakivi karjääre teid vajalikus tempos välja ehitada. “Energiasalve ehitusest tekkiv loodusvara kõrvaldab puudujäägi, võimaldades samas ringmajanduslike printsiipide tegelikku rakendamist Eesti majanduses,” ütles ta.

 

Energiasalvest 

 

Paldiski vesisalvesti projekt Energiasalv on Euroopa Liidu ühishuviprojekt (PCI projekt). Strateegilise taristuprojektina on Energiasalve ettevalmistamist toetanud Euroopa Liidu Euroopa Ühendamise Rahastu. Energiasalve investorid on AS Alexela, Sunly AS, Vool OÜ, Combiwood OÜ, Warmeston OÜ ja Ronnivara OÜ.   Energiasalve Paldiskisse rajatava Eesti esimese suuremahulise vesisalvesti ehitamiseks on väljatöötatud välja uudne Zero Terrain tehnoloogia, mis võimaldab suuremahulist vesisalvestit ehitada piirkondadesse, kus see varasemalt tasase maapinna tõttu võimalik polnud.

 

Loe rohkem Energiasalve ja Zero Terrain tehnoloogia kohta siit.

Jaga seda postitust

Pealkiri

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

 

Integer efficitur condimentum ipsum, id porta lacus vestibulum et. Aenean quam nisi, consectetur ut feugiat non, dignissim fringilla velit. Etiam vitae dictum dolor. Nullam interdum, neque vehicula accumsan fringilla, orci libero fringilla sem, vel eleifend sapien tortor vel nisi. Ut ornare nibh at gravida vestibulum. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus. Praesent porttitor risus sit amet nisi molestie molestie. Sed lobortis, risus eget elementum mattis, orci neque congue libero, at egestas est purus in massa. Donec at mi condimentum, mollis dolor ut, pellentesque urna. Suspendisse potenti.